U prostorijama Biskupskog Ordinarijata u Banjoj Luci, banjolučki biskup mons. Franjo Komarica primio je 21. siječnja desetočlanu delegaciju kotorvaroških katolika, uglavnom prognanika, koji trenutačno žive u Hrvatskoj, Austriji i Švicarskoj. Bilo je i nekoliko povratnika koji već više godina žive u kotorvaroškom kraju, a s njima je bio i župnik župe Kotor Varoš i ujedno upravitelj susjedne župe Vrbanjci fra Anto Šimunović. Među članovima delegacije su bili i predsjednici nekoliko lokalnih udruga.
Članovi delegacije željeli su biskupu Komarici podnijeti izvješće o sadašnjem stanju i položaju Hrvata u općini Kotor Varoš,
u kojoj je osim župa Kotor Varoš i Vrbanjci, također i župa Sokoline. Željeli su ga također upoznati i s konkretnim koracima koje poduzimaju u kotorvaroškoj općini i banjolučkoj regiji. Susretu su prisustvovali i predstavnici Udruge banjolučkih Hrvata, na čelu s predsjednikom Udruge ing. Ivicom Dujićem.
U dugom informativnom i plodnom razgovoru istaknuto je da na području sve tri župe trenutačno živo stalno samo 245 katolika, a određeni broj vrlo često vikendom dolazi na ruševine svojih domova i malo po malo ih obnavljaju. Također je naglašeno da se mnogi žele vratiti ali nemaju novca da sami obnove svoje kuće kao i nužnu infrastrukturu: putove, struju i vodu, a nemaju sredstava za nabavku poljoprivrednih strojeva ili sitne stoke kao bi mogli živjeit od rada vlastitih ruku. Od 1258 uništenih kuća, tijekom svih dosadašnjih godina, obnovljeno je samo 107 i to ne od strane općinskih ili entitetskih vlasti, nego Caritasa i drugih dobrotvornih organizacija iz inozemstva.
Trenutačno imaju sigurne podatke da se 375 obitelji javilo za povratak,
a još 150 obitelji traži potrebne dokumente da se mogu vratiti. Požalili su se na domaće vlasti – općinske i entitetske, da u praksi opstruiraju povratak jer otežu s dovođenjem struje, izgradnjom putova i provođenjem već postojećeg projekta za opskrbu vodom oko 400 domaćinstva u prigradskim naseljima gdje uglavnom žive ili se žele vratiti Hrvati. Zamolili su biskupa Komaricu da im „svojim autoritetom“ pomogne kod predstavnika domaćih vlasti i međunarodne zajednice u realiziranju njihove odlučne nakane da se vrate u svoj rodni kraj i u njemu nastave živjeti živtom dostojnim čovjeka. Nadodali su da je oko 2500 prognanih kotorvaroških Hrvata izvadilo CIPS-ove dokumente potrebne za glasovanje i obavljanje ostalih poslova u svojoj općini.
Biskup Komarica je pohvalio njihovu slogu i odlučnost da konačno zajednički počnu odlučivati o svojoj budućnosti i budućnosti svoga kraja.
Upoznao ih je s mnogobrojnim dosadašnjim nastojanjima da pomogne veći povratak prognanih Kotorvarošana, kao i s dramatičnim posljedicama neprihvaćanja njegovih sugestija i akcija. Obećao je da će već idućih dana razgovarati s predstavnicima entiteta RS kao i s nekim važnim međunarodnim predstavnicima, i zamoliti ih da obrate veću pozornost na želje mnogih kotorvaroških prognanih katolika za povratkom u rodni kraj.
Tijekom susreta, biskupov prijedlog, članovi delegacije su izabrali dr. Anu Šimunović za glavnu koordinatoricu svih budućih akcija oko povratka Kotorvarošana. (tabb)
Postovani Plicani ,zelimo vas obavjestiti da je ovom prigodom biskup Komarica upoznat i sa potrebama ( o obnovi) nasega sela Plitske.Na nama je i dalje ishoditi osobne dokume tko jos nema ,kako bi mogli predavati papire o obnovi poruseni domova .
Banja Luka, 22. siječanj 2012. godine
Team Plitska